Az erdei elefánt (Loxodonta cyclotis) az afrikai elefánt és az ázsiai elefánt után a harmadik legnagyobb elefántfaj. Vitatott a faj önállósága, eredetileg az afrikai elefánt (Loxodonta africana) alfajának tekintették. A DNS-vizsgálat a faj önállósága mellett szól, az afrikai elefánt és az erdei elefánt anatómiai és morfológiai összehasonlítása is erről tanúskodik.
2,5 méter vállmagasságával lényeges kisebb, mint az afrikai elefánt. Mint neve is mutatja, főképp dzsungelekben él, ahol a fák magvainak széthordásával fontos szerepet tölt be az erdő ökoszisztémájában.
Előfordul Nyugat-Afrika esőerdeiben, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Kamerunban, a Közép-afrikai Köztársaságban és Ugandában.
Afrika trópusi erdeiben talán él egy még nálánál kisebb elefántfaj is. Ez a törpeelefánt (Loxodonta pumilio) nevet kapta és 1906-ban írták le először. A mai zoológusok nem fogadják el önálló fajnak, sőt létezésében is kételkednek. Szerintük azok a példányok, amelyeket eddig láttak vagy el is ejtettek, csupán alulfejlett erdei elefántok vagy fiatal egyedek voltak. Akik el is fogadják, hogy létezik a törpeelefánt, azok is az erdei elefánt alfajának vélik. Ezen állat létezésének rejtélyével jelenleg a kriptozoológia foglalkozik.
Forrás: wikipédia
|