A kancsóka egzotikus megjelenését látva azt hihetnénk, igen ritka növényről van szó. A valóság azonban az, hogy a trópusi égövben világszerte számtalan faja él. Mintegy 80 kancsóka faj tartozik a Sarracenia, Nepenthes és Darlingtonia nemzetséghez. Természetes élőhelyein a talaj jellemzően szegény tápanyagban, így a növénynek más forrásokból kell pótolnia azt. Húsevő életmódot folytat, ami esetében azt jelenti, hogy vastag, húsos, kancsó vagy tölcsér alakúra módosult csöves levele csapdaként elfogja a rovarokat és egyéb apró állatokat. Pár éve fedeztek fel egy Fülöp-szigeteken élő fajt, amelynek tölcsére elég nagy ahhoz, hogy ne csak rovarokat, hanem kisebb emlősöket, például egeret is fogságba tudjon ejteni.
Szobanövényként való tartása gyakori, a szabadban való nevelése esetén számos fontos szabályt be kell tartanunk. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan válhat csodás szobai vagy kerti kancsókánk érdekfeszítő beszédtémává ismerőseink körében.
A kancsóka gondozása akár gyerekjáték is lehet, ha kellő figyelmet fordítunk néhány fontos dologra. A növény szokatlan alakja és húsevő (vagy emésztő) habitusa az élőhelyén fennálló tartós tápanyaghiány következménye. A területeken, ahol vadon nőnek, a talaj szegény nitrogénben, így a növény rovarfogással pótolja a számára szükséges mennyiséget.
Forrás: hobbikert.hu
|