 Egyes növények, mint pl. az orchideák, vagy a broméliák a fényhiány miatt egyszerűen "felköltöztek" a fákra, így biztosítva a túlélésüket!
Ezeket a növényeket hívjuk: epifitonoknak!
Az epifiton növények azért, hogy több fényhez és csapadékhoz jussanak egyszerűen "felköltöztek" a fák legtetejére, így gyakran egy-egy orchidea fajt a tudósok és kutatók akár 40 méter magasan találnak meg! Mivel ezek a növények nincsenek közvetlen kapcsolatban a talajjal, mind gyökérzetük, mind a vízfelvevő szerveik ennek megfelelően módosultak.
A broméliák levélszerkezete úgy módosult, hogy a levelek mint egy tölcsér záródnak egymásba, így a növény felfogja a csapadékot, amelyet később hasznosít.
A bromélia tölcséres levélszerkezete, nem csak hogy összegyűjti a csapadékot, de remek élőhelyet biztosít több élőlény számára, csaknem 250 állatfajt találtak az ilyen ciszternákban! Az alig 23 cm hosszú nyílméreg békák pl. a broméliák ciszternájába rakják le petéiket, majd a kis ebihalak itt élik le életük első pár napját.
A legmagasabb ponton a broméliák élnek, majd valamivel lejjebb az orchideák, és végül a fák alsó részein megkapaszkodva találhatók a különböző páfrány fajták, így pl. a szarvasagancs páfrány.
Nem ritka hogy egyes óriásfákon több mint 30-40 epifiton növény él, köztük broméliák, orchideák, páfrányok, és végül a mohák és zuzmók. Ezek a növények szinte bárhol képesek megtelepedni, ahol van elég fény és nedvesség így a gyökérszinttől egészen a lombkoronáig felfedezhetők.A növények szaporodásához a madarak nyújtanak segítséget, pl. a kolibri miközben táplálkozik, közben beporozza a növényeket.
Forrás: utazasmagazin.com
|