Kelet-Afrika az afrikai kontinens legkeletibb régiója, amelynek földrajzi vagy geopolitikai alapon számos eltérő lehatárolása létezik. Az ENSZ földrajzi régiós felosztása alapján 19 ország és terület alkotja Kelet-Afrikát:
-
Kenya, Tanzánia és Uganda – egyúttal a Kelet-afrikai Közösség tagállamai
-
Dzsibuti, Eritrea, Etiópia és Szomália – azaz Afrika szarva
-
Mozambik és Madagaszkár – néha Dél-Afrikához sorolják
-
Malawi, Zambia és Zimbabwe – gyakran Dél-Afrikához sorolják; a Közép-afrikai Szövetség tagállamai
-
Burundi és Ruanda – néha Közép-Afrikához sorolják
-
Comore-szigetek, Mauritius és Seychelle-szigetek – apró indiai-óceáni szigetországok
-
Réunion és Mayotte – francia tengerentúli területek az Indiai-óceánon
-
Földrajzi alapon gyakran Szudán déli felét is ide sorolják, sőt olykor Szudán és Egyiptom egész területét is.
Kenya
A Kenyai Köztársaság egy Kelet-Afrikában, az Egyenlítő mentén fekvő ország. Északról Etiópia, északnyugatról Dél-Szudán keletről Szomália, délről Tanzánia, nyugatról Uganda és délkeletről az Indiai-óceán határolja.
Kenya éghajlata trópusi. Egész évben meleg, az évszakokat a csapadék különbözteti meg. Két esős évszak van, a hosszabb, csapadékosabb áprilistól júniusig tart, október-novemberben van egy kevésbé intenzív esős időszak. Legcsapadékosabb a partvidék, legszárazabb az ország északi-északkeleti része.
Tanzánia
Az ország két szövetségi állama egykor brit mandátumterület volt: Tanganyika 1961-ben nyerte el függetlenségét és (a korábban csatlakozott Nyaszafölddel) 1964-ben egyesült Zanzibárral. Neve is erre utal: Tan (Tanganyika) + Za (Zanzibár) + Nia (Nyaszaföld - Niassa).
Tanzánia változatos földrajzi jellemzői változatos éghajlati feltételekkel párosulnak. A fennsíkokra a trópusi éghajlat a jellemző, sok részén elég hűvösek az éjszakák. Az Indiai-óceán partszakaszán forró, párás, trópusi klíma van, amelyet némiképp enyhít a tenger közelsége. Az ország északkeleti hegyi lankáin azonban szinte egész évben mérsékelt éghajlat van. A március és május közötti hosszú esős időszakban érdemes elkerülni Tanzániát. Egy másik, rövidebb esős időszak pedig november és január közé esik.
Trópusi esőerdők csak a magashegységek (Kilimandzsáró, Meru, Uluguru-hegység) oldalain nőnek. A hegylábakon 500-700 m magasságig zárt, lombhullató erdők, felettük síkvidéki esőerdők, 1500-1700 m magasságon hegyi esőerdők, feljebb alacsonyabb köderdők vannak. 3000 m körül bambuszosok, törpeerdők váltakoznak, felettük hangafélék alkotta havasi cserjések díszelegnek. 4000 m felett száraz, hideg sivatagi, félsivatagi növényzet van.
Uganda
Uganda (hivatalosan Ugandai Köztársaság) Kelet-Afrikában, az Egyenlítő mentén elhelyezkedő ország. Azon afrikai országok közé tartozik, melyek nem rendelkeznek tengerparttal.
Az alacsonyabban fekvő területeken és az Egyenlítő mentén az éghajlat trópusi. A hőmérséklet alig változik, az átlagos hőingadozás 5 fok az egész évben. Az átlaghőmérséklet igen magas, körülbelül 26 °C. A csapadékmennyiség 1000–2000 mm között változik, ezért a páratartalom is nagyon magas, 90%-os. A csapadék eloszlása azonban nem egyenletes, mivel északon harmadannyi eső esik, mint délen, emiatt északon az állattenyésztés, míg délen a növénytermesztés a jellemző megélhetési forma.
Forrás: wikipédia
|