Veszélyben Madagaszkár élővilága
Madagaszkár lakossága ma 17 milliónál is több, az éves növekedési ráta mintegy 3%, amely azt jelenti, hogy a jelenlegi lakosságszám 25 éven belül megduplázódhat. Madagaszkár lakossága igen fiatal, a népesség fele 15 évnél fiatalabb, az átlagéletkor 17,4 év, az anyáknak átlagosan 6,6 gyermekük van. A tanulatlanok aránya magas, körülbelül a lakosság 45%-a. A népesség nagy része ma is a törzsi hitvilág szerint él, de jelentős számban lakják a szigetet keresztények, buddhisták és muzulmánok is. Madagaszkár lakóinak 70%-a a földművelésből - rizs, kávé, vanília és fűszernövények termesztéséből - él, így a talaj igen nagy terhelés alatt van. A sziget déli részén szarvasmarhákat tartanak, melyek legelésükkel és taposásukkal rombolják a természetes élőhelyeket.
Madagaszkár erdeinek területe ma az eredeti erdőborítottságnak mindössze 10%-a! Az erdőket az ipari fakitermelés, a tüzelőanyagként való favágás és a mezőgazdaság miatt irtották ki. Az erdőirtás rendkívül gyors ütemét jellemzi, hogy 1950 és 1985 között, 35 év alatt az erdővel borított területek kiterjedése felére csökkent; évente 111.000 hektáron irtották ki az erdőt. A helyzet azóta sem sokat javult: 1993 és 2000 között becslések szerint évente 102.000 hektáron irtották ki az erdőt. Így a keleti terület esőerdei az eredeti erdőterületnek már csak a 34%-át borítják - a nyugati területek száraz erdeiből még kevesebb maradt meg. A népesség növekedésével mind nagyobb és nagyobb területeken próbálnak termőföldet nyerni. A talaj azonban tápanyagszegény, így néhány évnyi hasznosítás után újabb területeken égetik fel az erdőket. Az erdőirtás révén az élőlények elvesztették élőhelyeiket, illetve a korábbi összefüggő élőhelyek kis darabokra szakadtak szét. A behurcolt fajok sokasága szintén felelős az eredeti élőhelyek átalakításáért, és ezáltal az őshonos fauna veszélyeztetettségéért. Habár egyes őshonos fajok vadászata a törzsi hitvilág szerint tiltott, így is sok veszélyeztetett faj vadászata folyik. A feketekereskedelem szintén jelentős károkat okoz a kihalással fenyegetett növény- és állatfajok populációiban.
A természetvédelmi törekvések hatására azonban Madagaszkár élővilágának jövője mára sokkal ígéretesebb, mint korábban. 2003-ban Madagaszkár elnöke bejelentette, hogy öt év alatt megháromszorozzák a védelem alatt álló területeket. Az újonnan védelem alá helyezett területek megóvásáért a helyi lakosság, a kormány és a természetvédelmi szervezetek között szoros együttműködést alakítanak ki.
EAZA Madagaszkár Kampány
Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége hatodik természetvédelmi kampányát hirdette meg a 2006/2007-es évadra, melynek témájául Madagaszkárt választotta. A választás okait tíz pontban fogalmazták meg:
1. Madagaszkár egy ökológiai "forrópont", olyan különleges növény- és állatvilágnak ad otthont, mely egyedülálló a világon.
2. A legtöbb EAZA tagintézmény bemutat madagaszkári állatfajokat, a lemuroktól a madarakon és hüllőkön át az ízeltlábúakig.
3. A lemurok az állatkertek látogatóinak kedvelt fajai, így a kampány "zászlóshajó-fajainak" tekinthetőek.
4. A "Madagaszkár" című animációs film igen népszerű volt az európai nézők körében is, és ez a népszerűség jótékony hatással lehet a kampányra is.
5. A madagaszkári természetvédelmi programoknak szükségük van a segítségre.
6. Madagaszkáron igen sokféle élőhely megtalálható, e sokféleség miatt szinte önálló kontinensként lehet tekinteni a szigetet.
7. Madagaszkár élővilága, sziget volta miatt, még inkább sebezhető. Az elmúlt ötszáz évben kipusztított állat- és növényfajok 72%-a szigeteken élt.
8. Madagaszkár kultúrája szintén egyedülállóan gazdag.
9. Madagaszkár elnöke támogatásáról biztosította a kampányt, amely biztosítékot jelent, hogy a támogatások eljussanak madagaszkári céljaikhoz.
10. Madagaszkár élővilágának sokfélesége a Föld sokféleségének a része, így Madagaszkár védelme a Föld védelmét is jelenti.
Az EAZA célja a Madagaszkár Kampánnyal, hogy ráirányítsa a nagyközönség figyelmét Madagaszkár egyedülálló élővilágára, és ezáltal a Föld élővilágának sokféleségére. Az egyedülálló élőlényekben és élőhelyekben gazdag országok számára az ökoturizmus fejlesztése nagy lehetőség a gazdaságuk fejlesztésére is, ezért a kampány célja Madagaszkár ökoturizmusának fejlesztésének elősegítése. A Madagaszkár Kampány célja egy legalább 500.000 eurós adomány összegyűjtése, mellyel 20 madagaszkári természetvédelmi programot támogatnak. Madagaszkár sokszínű élővilágából a lemurok a legismertebb állatok, a kampánynak ezért célja, hogy az állatkertek e különleges élővilágból minél több állatcsoportot megismertessenek látogatóikkal. Az európai állatkertek és a madagaszkári védett területek közötti hosszú távú - turisztikai és természetvédelmi szempontból egyaránt -, jó kapcsolatok kiépítése és megerősítése szintén szerepel a kampány céljai között.
Néhány példa az adományok felhasználására
Az EAZA célja legalább 500.000 euró összegyűjtése, amely adománnyal 20 különböző, Madagaszkáron futó természetvédelmi programot támogatnának. Az alábbiakban néhány példát láthatunk, hogy ezt a pénzt hogyan és mire kívánják felhasználni.
75 euro - 25 locsolókanna vásárlása a helyi lakosság számára az eredményesebb és környezetkímélőbb gazdálkodáshoz.
200 euro - GPS és adatrögzítő beszerzése, melyekre az új természetvédelmi rendszer kialakításához van szükség.
700 euro - 450 információs füzet kiadása a madagaszkári gyerekek számára, melyek segítségével megérthetik a környékük és az ott élő állatok védelmének fontosságát.
1.440 euro - két vadőr két éves fizetése.
2.800 euro - egy főiskolai laboratórium felszerelése, mely hozzájárul Madagaszkár természetvédelmének és tudományos munkájának jövőbeli fejlődéséhez.
Hogyan járulhatunk hozzá Madagaszkár védelméhez?
Madagaszkár egyedülálló élővilágának szüksége van a segítségre, hogy fennmaradhasson! Ehhez nyújt támogatást az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége a Madagaszkár Kampány révén. Most mi is hozzájárulhatunk e különleges sziget védelméhez. Ne vásároljunk feketekereskedelemből származó termékeket, pl. keményfából készült bútorokat, csempészett állatokat és növényeket! Ha egzotikus útra készülünk, gondoljunk Madagaszkárra is, így hozzájárulhatunk a sziget ökoturizmusának fellendítéséhez! Az EAZA madagaszkári rádióállomásokkal együttműködve az európai gyermekek által, Madagaszkár élővilágáról készített rajzokat, festményeket eljuttatja a madagaszkári gyermekekhez, akik cserébe a mindennapi életükről készítenek rajzokat, és azokat visszaküldik európai gyermektársaiknak. Az EAZA a kampány részeként pénzadományt is gyűjt, melyekkel Madagaszkár természetvédelmi munkáját támogatja. Keresse fel állatkertjeinket, ismerje meg és támogassa Ön is Madagaszkár élővilágát!
Forrás: miskolczoo.hu
|