A természet számtalan gyógyhatású anyagának eddig még csak töredékét fedezték fel. A tudósok ezekből gyógyszereket fejlesztenek olyan betegségek orvoslására, amelyekkel szemben eddig tehetetlenek voltunk.
A tudósok az egész világon arra törekszenek, hogy nagy hatású gyógyszereket fejlesszenek ki. Ebben segítségükre van a Föld két nagy kincsesbányája, amelyek eddig rejtegették titkukat az emberek elől: az őserdők zöld, az óceánok kék patikája.
A trópusi őserdőben, ahol egymással testközelben él üldöző és zsákmány, csak a nagyon kifinomul túlélési technika adhat esélyt az élőlényeknek., hogy másnap is megpillanthassák a napvilágot. A nagy töménységű méreg, illetve az ellenméreg jelenti a leghatékonyabb harci eszközt az evolúció folyamatában, az itt élő állatok és növények tehát évmilliók óta azon fáradoznak, hogy ezekkel minél jobban felfegyverkezzenek.
Azoknak a kutatóknak, akik egyre mélyebbre hatolnak az őserdőben a gyógyító anyagok nyomában, egyszerre több tudományágban is jártasnak kell lenniük. Vannak például olyan etnológus-orvosok, akiknek néprajzi jártasságához alapos orvosi ismeretek társulnak. Ennek köszönhetően hasznosítani tudják a nép gyógyítók és a sámánok évezredek alatt összegyűjtött titokzatos tudását.
 A tudósok még az állatok viselkedéséből is tanulhatnak. A Harvard Egyetem professzora, Richard Wrangham például megfigyelte, hogy a beteg csimpánzok a mi napraforgónkhoz hasonló Aspilia nevű növény levelét rágcsálták, és ettől meggyógyultak.
A bennszülött tongew törzs tagjaitól tudta meg az antropológus, hogy a férgesség okozta gyomorfájdalmak enyhítésére ők is ezt a növényt fogyasztják. A kémiai vizsgálatok igazolták, hogy a levelek olyan hatóanyagot tartalmaznak, amely kiűzi a szervezetből a parazitákat. Sőt, ezt a majmok által fogyasztott növényt bizonyos daganatos betegségek kezelésére is sikerrel alkalmazták.
A tudósok is gyakran meglepődnek azon, milyen sokféleképpen felhasználható egy-egy gyógynövény. Madagaszkár lakói például egy örökzöldből (Catharanthus roseus) készítenek lázcsillapító főzetet. Az elemzések az mutatták ki, hogy a lázcsillapítás mellett ez a növényi hatóanyag csökkenti a vérnyomást, illetve vércukorszintet is.
A bizonyíthatóan gyógyhatású trópusi növények száma szinte végtelen. Egy mimózfajta leveléből például gombás fertőzés elleni gyógyszert nyernek, a jamszgyökérből a tüdőbetegség utókezelésére alkalmas szert készítenek, a Cordia nodosa bogyójából pedig lázcsillapító teát. A Sappi karta leveléből főzött ital a hányinger csillapítására, a Passiflore az időskori cukorbetegség kezelésére alkalmas. A csendes-óceáni tiszafából több évtizede állítják elő az emlőrák kezelésre szolgáló paclitaxel nevű hatóanyagot.
Szinte mindennap bővül a „zöld patikából” nyert hatóanyagok listája. Ez nem meglepő, hiszen a Földünkön élő mintegy 250 000 virágos növényfaj alig 5 ezrelékét vizsgálták meg eddig farmakológiai szempontból.
A kapzsiság megmentheti az esőerdőt?
Az orvostudomány és a gyógyszeripar kutatóinak fáradhatatlan tevékenysége nemcsak a betegeken, hanem az esőerdőn is segít. A gyakorlat eddig sajnos az mutatta, hogy az ember határtalan kapzsiságtól hajtva mértéktelenül pusztította az erdőségeket. Most azonban talán megfordulhat ez a folyamat. Reméljük, az esőerdők üzleti érdektől vezérelt pusztítói felhagynak az értékes fék kivágásával, ha belátják, hogy az ott élő gyógynövényekkel több pénzt lehet keresni.
Az amerikai Merck and Co. gyógyszergyártó cég a közép-amerikai Costa Rica kormányának évente 1 millió dollárt fizet annak fejében, hogy begyűjthessék az ottani esőerdőkben termő gyógynövényeket. Mivel ez a tevékenység komoly pénzforrást jelent, a kormánynak érdekében áll az erdők védelme.
Lassacskán tehát szerencsére tudatosodik az érintettekben, hogy az úgynevezett másodlagos erdei termények, mint a magok, a csonthéjas termések, a levelek és a gyanta keresett áruk, amelyeket jó áron lehet értékesíteni. Így inkább megkegyelmeznek az erdőségek faóriásainak is.
Az orvostudomány számára minden kivágott fa hatalmas veszteség. Az amerikai nemzeti rákkutató intézet eddig körülbelül 3000 gyógynövényt azonosított, amelyeknek hatóanyagát fel lehet használni a rákellenes kutatásokban. Ezeknek a gyógynövényeknek mintegy 70 százaléka a trópusi esőerdőkben terem.

Forrás: tudtad.com

|