A skarlátarcú majom vagy más néven uakari (Cacajao calvus) az emlősök (Mammalia) osztályának a főemlősök (Primates) rendjéhez, ezen belül a sátánmajomfélék (Pitheciidae) családjához és a sátánmajomformák (Pitheciinae) alcsaládjához tartozó faj.
A skarlátarcú majom elterjedési területe az Amazonas-medence viszonylag kis területére korlátozódik: a brazíliai Japura folyótól a perui Rio Huallagáig, nyugati irányban az Andok előhegységéig terjed.
A nőstény fej-törzs-hossza 36,5-57 centiméter, a hímé 43,5-56 centiméter. A nőstény farokhossza 14-16,5 centiméter, a hímé 15,5-18,5 centiméter. A nőstény testtömege 3,5 kilogramm, a hímé 4,1 kilogramm. A majom szőrzete hosszú és sűrű. Színe a sötétbarna és az aranyvörös között változik. Egyik alfajának a szőrzete színe fehér. Arca csupasz hússzínű, illetve élénkvörös. Árnyalata utal a majom kedélyállapotára, a hím esetében pedig a nemi izgalomról ad jelzést. Erős végtagjainak köszönhetően a skarlátarcú majom képes hátsó lábával kapaszkodva függeszkedni, vagy felegyenesedve járni az ágakon. Kezén öt hosszú ujj helyezkedik el. A mutató- és a középső ujj között feltűnően nagy a távolság. Farka rövid és szőrös; fogásra, kapaszkodásra nem alkalmas. A legtöbb amerikai főemlőstől eltérően nem tudja ötödik végtagként használni a farkát.
A skarlátarcú majom nappal aktív, és 15 - 30 egyedből álló csoportokban él. Tápláléka gyümölcsök, levelek, magvak, virágok és alkalmanként rovarok.
Forrás: wikipédia
|