A tukánfélék (Ramphastidae) a madarak osztályának harkályalakúak (Piciformes) rendjébe tartozó család.
A tukánok avagy borsevőfélék az első pillantásra felismerhetők hatalmas, különös alakú és a kávaéleken fűrészelt csőrükről. Ez a csőr különösen nagy, tövén igen vastag, vége felé jelentékenyen összenyomott; a csőr az ormán éles. A méretéhez képest rendkívül könnyű, mivel fala – akár a hasonlóan nagy csőrű orrszarvú madaraké – nagyon vékony. A csőr üreges; azt belülről finom csontokból álló hálózat merevíti úgy, hogy az bármely irányból jövő nyomásnak ellenállhasson, ezért könnyűsége dacára igen szilárd. Orrlyukaik hátrafelé nyílnak.
Nyelvük igen hosszú, de keskeny; mivel előre néző rojtok szegélyezik, némileg a tollhoz hasonlít. Ezért – bár az egész család valamennyi tagjának ilyen a nyelve – az egyik nemzetség a tollnyelvű, Pteroglossus nevet kapta – ebbe a nemzetségbe 14 faj tartozik. Tollazatuk hosszú, lágy és rendkívül tarka. Vetélőujjuk van.
A legtöbb tukánféle az amerikai szárazföldön, a térítő körök között él. Uralkodó színük általában a fényes fekete, amit hátukon, torkukon vörös, fehér vagy sárga foltok tarkítanak, farkuk pedig csíkos.
A szivárványcsőrű tukán vagy Fischer tukán (Ramphastos sulfuratus) a harkályalakúak (Piciformes) rendjébe és a tukánfélék (Ramphastidae) családjába tartozó faj. A Közép- és Dél-Amerikában honos tukánfaj nem remekel a repülésben, többnyire csak ugrándozik. Némelyik faj kiáltása hasonlít a békák hangjára, de annál jóval hangosabb, akár 1 kilométerre is elhallatszik. Egyes tukánfajtáknak nagyobb a csőre, mint a teste. A tukán csőrének a felszíne keratinból van, akár az emberi köröm vagy haj. Apró hatszögletű lemezekből áll, amelyek úgy fekszenek egymásra, mint a háztető zsindelyei. A tukán csőrének állaga olyan, mint egy kemény szivacs. Egyes részei üregesek, míg más részeit gerendák és hártyák alkotják. Az eredmény egy rendkívül könnyű, ám meglepően erős csőr.
Mexikó déli részétől Kolumbián keresztül Venezueláig honos. A trópusi esőerdőkben lombkoronájában található odvakban él.
Forrás: wikipédia
|