Az állandó esőzések kimossák a talaj vízben jól oldódó iontartalmát, ezért a felszíni rétegek az egészséges talajélet szempontjából fontos kálcium-, kálium- és nátriumionokban szegények lesznek, ellenben feldúsulnak vízben rosszul oldódó vas- és alumíniumvegyületekben. A talajok humuszban is szegények, mert a gyors lebomlási folyamatok miatt humusz-felhalmozódás nincs. Színük ennek megfelelően vöröses vagy szürke. Legelterjedtebbek a magas vas-hidroxid-tartalmuk miatt vöröses színű laterittalajok. Termőképességük rossz, mezőgazdasági művelésre alkalmatlanok. Trópusi esőerdők találhatók a Kongó-medencében, Guinea partjain, Madagaszkár szigetén, az Amazonasz-medencében, a Mexikói-öböl partján, az Indonéz szigetvilágban és Új-Guineában. Az állandóan nedves örökzöld trópusi esőerdők alatt a feltalajból kimosódott anyagok kicsapódás nélkül kerülnek a szelvény mélyebb részeibe, ennek hatására a horizontdifferenciálódás a szelvényben nem ismerhető fel egyértelműen. A változóan nedves trópusokon azonban a szilikátok alumíniummal és magnéziummal csapadék formájában kiválnak, s más anyagokkal új ásványokat, pl. montmorillonitot hoznak létre. Trópusi klímafeltételek mellett a szerves anyagok intenzívebben bomlanak és mineralizálódnak. Nitrogénszegény huminanyagok keletkeznek, savanyú nyers humusz csak ott halmozódik fel, ahol a talaj vízhatás alatt áll. A trópusi talajok humuszkolloidjai csekély kationcserélő kapacitással rendelkeznek, s ennek következtében csekély a termékenységük. Belső trópusi területeken: deszilikátosodó latosolok vagy lateritek, a mélyedéseken vagy vízzel átjárt területeken glejpodzolok, podzolok, watt-talajok és trópusi öntéstalajok találhatóak.
Vörösföldek:
Az állandóan nedves örökzöld trópusi esőerdők zónatalajai a barnaagyagok és a helyenként podzolos vörösagyagok. A vörösagyagok képződése a változóan nedves klímaterületeken megy végbe, ha azonban a nedvesség csökken, a vöröagyagok vörösföldekké válnak. A víz nélküli vasoxidok irreverzibilis koagulációja intenzív vöröses elszíneződést okoz. A talaj kovasavban elszegényedik, s a kovasavat még tartalmazó részecskék is kimosódnak, egy laza és vízáteresztő anyag képződik.
A laterit és lateritek:
A kilúgozódás a trópusi talajokban gyengén savas közegben zajlik. A deszilikátosodó vagy lateritesedő talaj a belső trópusi területek talaja. A trópusokon a talajfejlődés igen intenzív, melynek hatására nagy mélységű málladéktakaróban primer ásványi anyagok alig fordulnak elő, ugyanakkor dominánssá válnak a stabil szerkezetű másodlagos ásványok. A trópusi talajok képződésének lejellemzőbb folyamata az agyagásványszintézis, aminek során a hidratáció miatt fellazult és a hidrolízis által tovább lazított rácsszerkezetből Si és Al szabadul fel.
Forrás: sze.hu
|