A trópusok szárazföldi területeinek természetes biomjai:
-
Trópusi-szubtrópusi esőerdő
-
Trópusi és szubtrópusi lombhullató erdő
-
Trópusi-szubtrópusi tűlevelű erdő
-
Trópusi-szubtrópusi füves puszta
-
Mangroveerdő
-
Sivatagi bioformáció
-
Alpesi bioformáció
A Földön a különböző tényezők együttes hatására éghajlati övezetek alakultak ki.
Ha a Föld csupán egy egynemű anyagból álló síkfelület lenne, ahol nem lennének hegyek és tengerek, akkor az éghajlatot csak a napsugarak beesési szöge, vagyis a felszínnel bezárt szöge határozná meg. Ezt szoláris éghajlati övezetességnek nevezzük, ami azt jelzi, hogy csak a Nap sugárzása szabja meg az éghajlati feltételeket. Ez azonban sokkal bonyolultabb, hiszen a Föld változatos felszíne nagymértékben módosítja ezt a rendszert. A szárazföldek és a tengerek szabálytalan elhelyezkedése, a domborzati viszonyok, a szelek és a tengeráramlások alakító-módosító hatására jött létre a valódi éghajlati övezetesség.
A trópusi éghajlati övezet a Föld „derekánál”, az Egyenlítő térségében, a Ráktérítő és a Baktérítő között alakult ki, ahol a legtöbb napfény éri a felszínt. Itt a legmagasabb az átlaghőmérséklet a sok napsütés miatt. A csapadék mennyisége azonban nagyon különböző. Vannak vidékek, ahol a legbujább növényzet alakult ki az egész Földön a sok eső miatt, máshol viszont szinte élettelen a táj, mert egész évben szinte semmi eső sem esik.
Közvetlenül az Egyenlítő mentén alakult ki az egyenlítői éghajlat, ahol egész évben bőséges csapadék hull. Buja őserdők és bővizű folyók jellemzik a területet. A gazdag növényvilág miatt ezt a területet a Föld tüdejének is nevezik. A mindennapos esők övét az Egyenlítőtől északi és déli irányban távolodva felváltja a szavanna éghajlat, ahol a nedves és száraz évszakok követik egymást. A szavanna a nagy szafarik területe, itt honos például a zebra, az antilop és a zsiráf is. A csapadék mennyiségétől függően a fás szavannát a füves szavanna váltja fel, mely végül átmenet képez a sivatagba. A sivatagok jellemzően a Ráktérítő és a Baktérítő mentén alakultak ki. Ezeken a területeken akár több évig sem esik az eső. A túlélést a zöldellő oázisok jelentik.
Forrás: tudasbazis.sulinet.hu
|